Miks soovitavad arstid lastele kalamaksaõli

Meditsiiniõed ja arstid üle kogu riigi soovitavad üle 4-nädalastele imikutele hakata manustama kalamaksaõli. Kuid kas ei võiks sama hästi anda oma beebile D-vitamiini sisaldavaid tilku?

Vastse emana on teil hulganisti küsimusi. Kliinik on sobiv koht, kuhu tulla, et saada abi ja vastuseid oma küsimustele ning samuti kinnitust, et teie beebi on terve ja tugev. Samal ajal on kliinik koht, kust on võimalik saada häid ja kindlaid nõuandeid meditsiiniõelt või arstilt. Küsisime tervisekeskuse arstilt Randi Kasinilt, kes on vastutav Norra läänepoolse valla Suldali kliinikus läbi viidavate meditsiiniliste läbivaatuste eest, miks ta soovitab beebidele manustada kalamaksaõli.

Randi Kasin, helsestasjonslege
Randi Kasin, helsestasjonslege

Kas soovitate beebile anda kalamaksaõli kõigile emadele, kes tulevad siia tervisekontrolli?

– Jah, ma soovitan seda alati 6-nädala vanuste imikute tervisekontrolli ajal, kui küsin, kas nad annavad lastele kalamaksaõli. Rinnapiim ei sisalda D-vitamiini, seetõttu soovitan alati anda seda juurde toidulisandina kalamaksaõli kujul, milles leidub nii D-vitamiini kui ka kasulikke rasvhappeid.

Millises koguses kalamaksaõli tuleks beebile manustada?

– Võite alustada beebile ½ teelusikatäie manustamisega päevas, suurendades kogust järk-järgult ühe teelusikatäieni, mis vastab 5 milliliitrile. Nii katate oma lapse igapäevase D-vitamiini vajaduse, mis on 10 mikrogrammi ööpäevas.

Kuid miks soovitate just kalamaksaõli, mitte D-vitamiini sisaldavaid tilku?

– D-vitamiini tilgad ei sisalda tervislikke oomega-3-rasvhappeid, mis minu arvamuse kohaselt on beebidele olulise tähtsusega. Kalamaksaõli odav hind on selle veel üks eelis võrreldes D-vitamiini tilkadega. Kuid neile, kes ei võta kalamaksaõli, soovitatakse manustada D-vitamiini sisaldavaid tilku.

Miks on D-vitamiin lastele nii tähtis?

– See tuleneb sellest, et laste keha läbib väga aktiivset luude ja hammaste ülesehitamise etappi. Luud ja hambad on üles ehitatud kaltsiumi baasil ja D-vitamiin on oluline just selleks, et võimaldada kehal toidust ja piimast kaltsiumit imendada. Liiga vähese D-vitamiini manustamine võib viia rahhiidini, mis toob kaasa pehmed luud ja väärasendis jalad. Rahhiit oli mõni aasta tagasi Norrast peaaegu kadunud, kuid viimasel ajal on siiski ilmnenud mõned selle haiguse juhtumid. Need juhtumid on tekkinud peamiselt tumeda nahaga sisserändajate seas, kes vajavad rohkem päikesevalgust, et nahas moodustuks piisav kogus D-vitamiini. Seetõttu soovitatakse tumeda nahaga inimestele võtta D-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid.

Tervisedirektoraadi imiku toitumise alaste soovituste kohaselt soovitatakse kalamaksaõli eelkõige toidulisandina, mida tuleks manustada alates nelja nädala vanustele imikutele. Tervisedirektoraadi soovitustes on välja toodud järgmine teave.

Kalamaksaõlil on Norra inimeste toitumistavades olnud traditsiooniliselt oluline roll. Kui oleme alates imikueast iga päev manustanud kalamaksaõli ja oleme selle igapäevase traditsiooni omaks võtnud, loob see aluse väga headele toitumisharjumustele, mis tagab meie organismi piisava D-vitamiini ja oomega-3-rasvhapete varustatuse ka hilisematel lapsepõlveaastatel ja täiskasvanueas.

Üks oomega-3-rasvhapetest, DHA (dokosaheksaeenhape), mängib olulist rolli imikute normaalse ajutalitluse ja silmanägemise** väljakujundamises. D-vitamiinil on tähtis osa ka hästitoimiva immuunsüsteemi tekkimises.

Lugege kõiki tervisedirektoraadi soovitusi imiku toitumise kohta siit!

** Kasulik mõju, mis saavutatakse igapäevaselt 250 mg DHA manustamisel.

 Orkla Health
All rights reserved | Mollers 2016 Copyright