Alustage oma aju treenimist juba täna! Siit leiate viis nõuannet, kuidas oma mõistus terav hoida!

Kas teadsite, et nii füüsiline kui ka mentaalne treening mõjutab mälu ja teisi ajufunktsioone?

1. Igapäevane ajutreening

Arst ja neuroteadlane Andreas Engvig on läbi viinud mälutreeningut käsitlevaid uuringuid ja avastanud, et igapäevasel mälutreeningul on mälule mõõdetav füüsiline toime. Ta arvab, et aju muutub treenides nähtavalt suuremaks, nii nagu lihasedki. Kuid täpselt nagu lihaste puhul, tuleb vaeva näha selle toime säilitamisega. Selleks kasutatavad ülesanded peavad olema piisavalt väljakutsuvad, et aju veidi „tossama“ panna. Ajutreeningust rääkides on kõige olulisem rutiinist välja murda, muuta veidi oma tavapärast toimimisviisi ja mõelda uutes suundades. Kõditage oma meeli uute maitsete, lõhnade ja häältega, et luua uusi seoseid. Tõhusaks ajutreeninguks võib kasutada ka tegevusi, nagu sudokude ja ristsõnade lahendamine, lugemine, kudumine ja lauamängude mängimine. Kuid Engvigi arvamuse kohaselt peab treeningut tunnetama meeldivana, et sellel oleks positiivne mõju.

2. Sööge tervislikult

Ühele uuringule toetudes võib nn Vahemere dieedil, mida järgides tarbitakse rohkem puu- ja köögivilju, pähkleid ning oliiviõli, olla vaimsetele oskustele positiivne mõju, ja seda hoolimata vanusest. Kõnealuses uuringus osalejad tarbisid terve liitri oliiviõli ühes nädalas, mis ei pruugi kattuda Norras levinud toitumisharjumustega. Hea täiendusena tervislikule toitumisele võib võtta iga päev ühe lusikatäie kalamaksaõli. Kalaõli sisaldab tervislikke oomega-3-rasvhappeid, mis hoiavad aju terve ja mõistuse teravana.

3. Õppige selgeks uus keel

Kanada teadlane Ellen Bialystok esitles 2007. aastal oma uuringu tulemusi, märkides, et õppimine ja erinevate keelte kasutamine omab ajufunktsioonidele positiivset mõju, võrreldes ükskeelsete inimeste vaimsete oskustega. Seega on uue keele selgeks õppimine suurepärane viis oma aju treenida, nii et alustage Hispaania keele õpingutega, mida te alati teha olete tahtnud!

4. Füüsiline aktiivsus

Teaduslik uuring kinnitab, et treeningul on ajule positiivne mõju, kaitsetes seda ja muutes õppimise kergemaks. See on veel üks põhjus, miks hakata oma keha rohkem kasutama! Parimad treeningliigid on need, mis tuginevad hapniku kasutamisele, nagu sörkimine, jalgrattasõit ja kiire jalutamine. Aju tervena hoidmiseks ei ole teil vaja väga intensiivset füüsilist treeningut, oluline on, et treenite korrapäraselt ja teete seda vähemalt pool tundi päevas.

5 . Hakake tantsima

Uute tantsude tantsimine koos sõpradega on hea peamurdmismäng ning samas ka lõbus ja rahuldust pakkuv tegevus. Uute tantsusammude õppimine stimuleerib suurt osa ajust, samal ajal kui füüsiliselt oma keha treenite, ning väheoluline ei ole ka asjaolu, et tants on väga sotsiaalne tegevus!

Allikad: Helsenett.no, Norra Rahvatervise Instituut, nasjonalforeningen.no, Norwegian Health Informatics (Norra terviseinformaatika), hf.uio.no

 



Orkla Health
All rights reserved | Mollers 2016 Copyright