Hoidke oma liigesed vormis

Valulikud põlved ja raskused purkide avamisel on sümptomid, mida paljud meist arvavad olevat lihtsalt vananemisega kaasnevad nähtused, seega arvatakse, et peame nendega lihtsalt leppima. Kuid kas see tõesti peab nii olema?

Vanemaks saades tunneme valu esmalt puusades ja põlvedes. See on meeldetuletus, et meie keha ei ole enam nn uusim mudel. Aastate möödudes hakkavad muutused meie liigesekõhredes ja sidemetes tekitama valu, turset ja meie liikuvus väheneb.

Kuid kuigi artriit ja osteoartriit ilmneb paljudel üle 40-aastastel inimestel, võime tegelikult selles osas päris palju ise ära teha – nii nende haiguste ennetamiseks kui ka sümptomite leevendamiseks.

Olge füüsiliselt aktiivsed ja tulemuseks on tervemad liigesed

Treening annab teile sedavõrd palju tervisega seotud kasutegureid, et oleks rumal seda vältida. See ennetab liigeste kangestumist ja tugevdab lihaseid, võimaldades neil liigeseid toetada ja leevendada liigestele avalduvat koormust. Teil võib ju olla reumaatiline haigus, kuid teatud määral olete siiski võimeline end korrapärase treeninguga vormis hoidma. Selle tulemusel ei ole ka kehas haigusest põhjustatud muutustel tõenäoliselt samaväärset negatiivset toimet.
Seega püüdke iga päev olla vähemalt 30 minutit füüsiliselt aktiivne. Jagage see aeg lühemateks treeningsessioonideks, näiteks 10 minutit iga kord.

Oluline on valida harjutused, mis ei avalda teie liigestele liiga suurt koormust. Ujumine ja veeharjutused on teile ideaalsed. Soovitame neid sooritada eelkõige soojendusega basseinis, kuna soe vesi leevendab valu ja parandab liikuvust. Teiste treeningnäidetena, mis liigeseid ei koorma, võib välja tuua rattasõidu, murdmaasuusatamise, kergemad harjutused jõusaalis, tugevustreeningu masinate või kummilintidega ja kepikõnni.

Kui te ei ole pikka aega trenni teinud, on oluline oma keha kuulata ja selle vajadusi tunnetada.
Treenimist alustades on mõningase valu tundmine tavaline nähtus, kuna teie liigesed ja lihased ei ole tavapäratu stressiga harjunud. Kuid kui valu jätkub ka pärast seda, kui olete juba mõnda aega trenni teinud, võib valitud treening olla teie liigestele liiga koormav ja te peaksite proovima midagi muud. Füsioterapeut võib aidata teil otsustada, millised harjutused on just teile sobivad.

brød

Leiate mõned kasulikud harjutused siit! – https://helsenorge.no/trening-og-fysisk-aktivitet/enkelt-treningsprogram

Kui kannatate artriidi all, on nutikas teha harjutusi ka sõrmedele. Pehme leivataina sõtkumine on just selleks sobiv harjutus. Nii et kui te siiani ei ole olnud just kõige suurem leivaküpsetaja, on teil nüüd hea põhjus sellega alustamiseks!

Järgmisest Norra Reumaliidu väljaandest võite leida mitmeid käeharjutusi, teavet ja nõuandeid: http://www.revmatiker.no/wp-content/uploads/2016/03/Handartrose_til-leve-med2011.pdf

Mölleri preparaat Omega-3 Godt for Leddene on välja töötatud just kangetele ja valulikele liigestele. Lisaks oomega-3-rasvhapetele ja D-vitamiinile sisaldab see ka vaske, mis aitab säilitada liigestes leiduvat sidekude. Selle koostisesse kuulub ka traditsiooniline koostisosa ingver.

Allikad: Norwegian Health Informatics (Norra terviseinformaatika), helsenett.noOrkla Health
All rights reserved | Mollers 2016 Copyright